Krótki implant zęba – co to takiego?

4

girl visit to the dentistCZESC

Piękny uśmiech przyciąga wzrok, nadaje atrakcyjności i polepsza samoocenę. Często podstawowe dbanie o zęby nie wystarcza by utrzymać je w dobrym stanie. Jest wiele schorzeń powodujących uszkodzenie szkliwa, dziąseł, a nawet kości, co może spowodować nawet utratę zębów.

Dla osób, które utraciły ząb lub zęby w wyniku uszkodzenia mechanicznego, urazu, chorób przyzębia lub innych przyczyn, rozwiązaniem są implanty zębowe. Są one bardzo wytrzymałe, stabilne, a ich wygląd przypomina naturalne zęby. W zależności od stopnia ubytku, uszkodzenia kości stomatolog dobiera odpowiedniej długości implant. Dzielą się na krótkie i długie.

Krótki implant zęba

Według statystyk Amerykańskiej Akademii Implantów Stomatologicznych (American Academy of Implant Denistry) wszczepione implanty posiada ok. 3 mln Amerykanów. Zarówno techniki wszczepiania, jak i same implanty są coraz bardziej bezpieczne, a ryzyko powikłań nieduże.

W zależności od zaawansowania problemu, stomatolog dobiera odpowiedni implant, dostosowuje go m.in. pod kątem długości. Krótki implant zębowy to taki, którego długość wynosi 8mm. Choć w stomatologii również implant długości 10mm zaliczany jest do „krótkich”. Wysokość kości w żuchwie czy szczęce determinuje długość implantu ( więcej tu o krótkich implantach zębów  ).

Stosując krótkie implanty stomatolog może zastosować różne typy odbudowy, jak korony, mosty, protezy ruchome. Odpowiednia długość implantu wpływa na jego stabilność, trwałość, a także funkcjonalność w czasie żucia pokarmów. Choć ogólnie stwierdzane jest, że długie implanty są stabilniejsze, to jednak możliwość dostosowania do krótkiego implantu odpowiedniej średnicy w danym problemie klinicznym, pozwala zapewnić porównywalnie dobrą stabilizację wszczepu. Dodatkowo odpowiedni dobór takich cechy jak skok gwintu i jego głębokość zapewnia wytrzymałość i stabilność implantu. Gdy gwint jest gęsty i głęboki, powierzchnia krótkiego implantu się zwiększa, co rekompensuje jego długość.

Wskazaniem do zastosowania krótkich implantów są między innymi sytuacje, gdy u pacjenta stwierdza się oprócz ubytku zębowego, duży zanik kości. Taki problem rozwija się zwykle przez długi okres, stąd zwykle związane jest to ze znacznym zaniedbaniem.

Korzyść z wszczepienia krótkiego implantu to nie tylko wypełnienie ubytku, ale również przywrócenie funkcji kości. W przypadku stosowania długich implantów nierzadko należy podnieść dno zatoki w szczęce, co wiąże się z dodatkową ingerencją w czasie zabiegu. Natomiast stosując krótki implant dochodzi do regeneracji kości, w związku z czym inwazyjność zabiegu jest mniejsza, co zdecydowanie wpływa na szeroko pojęty komfort pacjenta w trakcie zabiegu, a także w okresie pooperacyjnym. Przekłada się to również na koszty całej procedury, są one niższe.

Implanty wykonane są zwykle z tytanu. Nowością w stomatologii są implanty wykonane z cyrkonu, co zostało opracowane przez szwajcarskich naukowców. Jest to o tyle istotna informacja, ponieważ dzięki temu już po 9 tygodniach od wszczepienia implantu w kość, możliwe jest osadzenie na nim porcelanowej korony.

Najbardziej znaną firmą produkującą krótkie implanty jest Bicon. Produkt tej firmy stosowany jest w ponad 34 krajach na całym Świecie. Zaletami krótkich implantów jest wcześniej opisywany brak potrzeby wykonywania dodatkowych interwencji chirurgicznych, jak np. podnoszenie dna zatoki szczękowej, ponadto niskie koszty samego zabiegu. Pacjenci mniej skarżą się na dolegliwości po zabiegowe, a wynik leczenia jest bardzo przewidywalny, zwykle pozytywny. Dodatkowo dzięki bliskiemu sąsiedztwu z kością i odpowiedniej obudowie implantu, kość jest chroniona.

W artykule dla dental-tribune.com, poświęconym krótkim implantom, dr Katarzyna Maciejewska, specjalista chirurgii stomatologicznej, podkreśla, iż wybór odpowiedniej metody leczenia oraz systemu implantologicznego dla rekonstrukcji braków przesądza o sukcesie leczniczym – przywróceniu funkcji oraz estetyki. Jednak nie bez znaczenia pozostaje stosowanie się pacjenta do zaleceń po zabiegowych, odpowiednia higiena oraz systematyczna kontrola stomatologiczna.

Mademoiselle Zu:)

Share.

About Author

Zu. Zu Sarnot. Urodzona 31maja 1988 pod znakiem bliźniąt (tak, właśnie wtedy można wysyłać prezenty). Gaduła, pełna pomysłów, o orzechowych oczach. Miłośniczka ludzi i odnajdywania w sobie coraz to nowszych pasji. Wizażem zajmuje się od kilku lat, na co dzień blogerka i vlogerka, szczęśliwie wykonująca swoje pasje. Zuzanna lubi wyzwania i swoje długie włosy. Pasjonatka życia. Posiada tatuaże i kolczyków akurat tyle,że policzyć je można na dwóch palcach u rąk. Ma trzy miłości męskie – swojego Mężczyzne, Marqueza i Johna Frusciante. We trzech uzupełniają się idealnie zapełniając jej każdą minutę życia.

4 komentarze

  1. ja mam niestety z tym problem od niedawna i musze wlasnie isc do dentystki:( dobrze,ze poruszylas ten temat,cos mi to rozjasnilo chociaz

  2. beatamalarczyk on

    o zeby trzeba bardzo dbac, takie implanty niestety sa drogie. fajnie,ze napisalas taki post

Leave A Reply